Jak odpowiednio zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

/Yale/Poland/2.%20Smart%20Living/zdjecieglowne.jpg

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo Twojego roweru, nie wystarczy zainwestować w dobre zapięcie.

Należy również posiadać wiedzę jak odpowiednio przypiąć rower tak, by było ono skuteczne. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez najlepsze sposoby, które będą gwarancją bezpieczeństwa Twojego roweru!

Zainwestuj w porządne zapięcie

To może wydawać się oczywiste, ale upewnij się, że inwestujesz w zapięcie rowerowe dobrej jakości. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów – łańcuchy,  zapięcia szelkowe (typu U-lock), blokady z kablem. Co więcej, zwróć uwagę czy dana blokada zawiera Certyfikat Sold Secure i jakiego typu: Bronze, Silver czy Gold. Pamiętaj, nie wszystkie zapięcia rowerowe są sobie równe, więc warto przyjrzeć się specyfikacji bliżej. 

Połącz zapięciem ramę i koło roweru

Dla gwarancji najlepszego zabezpieczenia nie zakładaj zapięcia wyłącznie na koło – załóż blokadę tak, by zarówno rama, jak i tylnie koło były przypięte. Nasze zapięcie rowerowe typu U-lock posiada dodatkową linkę przez co daje dodatkowe możliwości zapięcia roweru i ochrony większej jego powierzchni. Dodatkowy plus: takie zabezpieczenie działa na potencjalnych złodziei jak świetny środek odstraszający!

Lokalizacja

Możesz używać swojego roweru jako transport do pracy, na studia, do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Nieważne gdzie i w jakich rejonach się poruszasz  - jeśli chodzi o pozostawianie roweru, upewnij się, że wybierasz dobrą lokalizację. Jeśli masz możliwość, przypinaj swój rower blisko przystanków autobusowych lub w miejscach, gdzie są zainstalowane kamery monitoringu miejskiego. Jeśli widzisz w danym punkcie dużo przypiętych rowerów, jest to prawdopodobnie dobre miejsce, by zostawić swój. Unikaj pozostawiania roweru w bocznych dróżkach.

Dodatkowa ochrona

Trzymasz swój rower w komórce czy garażu? Myślisz, że już nie musisz go zabezpieczać, prawda? Właśnie, że nie! Nawet jeśli przechowujesz swój rower w ‘bezpiecznym’ miejscu, takim jak Twój garaż, komórka czy piwnica w domu bądź pracy, dodatkowe zabezpieczenie roweru to konieczność. Wówczas, w razie nieszczęśliwego wypadku, sytuacji w której ktoś włamie się do miejsca przechowywania Twojego ‘skarbu’, zapięcie rowerowe uniemożliwi kradzież!

Oznacz swój rower

Gdy kupujesz nowy rower pamiętaj, by go oznaczyć i zarejestrować w bazie danych policji. Zachowaj potwierdzenie i sfotografuj swój rower - grawer z numerem rejestracji również. Zapisz zdjęcia na komputerze, zalecamy również zapisać je w chmurze lub na poczcie mailowej tak, by mieć do nich dostęp non stop!

Zaleca się również wygrawerowanie lub ‘wyskrobanie’ na rowerze swojego imienia, nazwiska i kodu pocztowego ( dane możesz okleić przeźroczystą taśmą klejącą tak, by ewentualnie utrudnić złodziejowi zeskrobanie napisu).

‘Rozbierz’ swój rower, by był mniej atrakcyjny

Brzmi dziwnie, prawda? Poprzez rozebranie roweru mamy na myśli usunięcie koła bądź siodełka po to, by zniechęcić potencjalnego złodzieja do kradzieży. Możesz również pójść o krok dalej i na przykład obkleić ramę nieprzeźroczystą taśmą klejącą. Złodzieje nie będą wiedzieli jakiej firmy jest Twój rower i pewnie nie będą się trudzić jej zdejmowaniem. Cel jest jeden - możliwie jak najbardziej utrudnić złodziejom kradzież!

Pamiętaj, by zakładać zapięcie na ramę roweru!

Być może brzmi to jak oczywistość, ale pamiętaj, by zapięcie zakładać na ramę roweru. Jeśli założysz blokadę wyłącznie na koło, zgadnij co się stanie – złodziej zabierze ramę, a po Twoim rowerze zostanie tylko koło! Chodzi o to, by założyć blokadę na jak największą powierzchnię Twojego roweru, tak by możliwie najlepiej go zabezpieczyć. Pamiętaj również, by przypinać go tylko do solidnie i trwale przytwierdzonych do gruntu prętów czy stojaków na rowery. 

Zabierz ze sobą akcesoria

Jeśli posiadasz koszyk, zdejmowane światła, torbę, dzwonek – wszystko, co można zdjąć z roweru, zdejmij i zabierz ze sobą. Ewentualnie, użyj zapięcia tak, by mieć pewność, że Twoje akcesoria są zabezpieczone.

Podziel się z nami swoimi pomysłami zostawiając komentarz na naszym Facebook’u i oznacz na Instagramie.