Rodzaje zapięć rowerowych

/Yale/Poland/systemy_main.jpg

Wiemy, że jeśli chodzi o zabezpieczenia rowerowe jest do ogarnięcia dużo informacji ;) Jesteśmy tu, by wytłumaczyć Ci co oznacza Certyfikat Sold Secure, pomóc zrozumieć jego klasyfikację i zdradzić wszystko, co powinieneś wiedzieć o najpopularniejszych rodzajach zapięć rowerowych.

Co to jest Sold Secure?

Co to jest Sold Secure i kto dał im prawo decydować o stopniach bezpieczeństwa? Dobre pytanie. 

Przede wszystkim, Sold Secure jest niezależną organizacją non-profit należącą do MasterLocksSmiths Association, która specjalizuje się w testowaniu i certyfikowaniu wszystkich zamków. Sold Secure została założona w 1992 przez policje angielskich hrabstw Nortumbrii i Essex. Solidna historia daje pewność, że zapięcia z certyfikatem Sold Secure są najwyższej jakości. W dalszej części artykułu szczegółowo omówimy wszystkie poziomy zabezpieczeń wg. Certyfikacji Sold Secure.

Jak to działa?

Aby uzyskać Certyfikat Sold Secure, producent jest zobowiązany przedłożyć swoje zamki do weryfikacji. Wówczas, oceniany jest poziom wytrzymałości produktu. Miarą wytrzymałości zamka jest oczywiście to jak długo będzie stawiał opór czyli ile zajmuję jego ‘rozbrojenie’. Istnieją trzy kategorie wytrzymałości: gold, silver i bronze.

Dlaczego powinniśmy brać tę klasyfikację pod uwagę?

Sold Secure daje spójny i wspólny punkt odniesienia, gdy w grę wchodzi konieczność oceny czy porównania jakości zapięć rowerowych. Możesz spać spokojnie wiedząc, że używasz zabezpieczeń z certyfikatem Sold Secure. Jest to znana marka zarówno przez policję, jak i ekspertów, dla których zapięcia to chleb powszedni. Dlatego zapięcia opatrzone tym certyfikatem są gwarantem dobrej jakości.

Na czym polega podział gold, silver i bronze?

Poniżej opisaliśmy każdy z poziomów wytrzymałości:

Bronze:

Ten stopień zapewni Ci ochronę przeciwko ‘okazyjnym’ złodziejom. Jest to przyzwoite zabezpieczenie, ale jeśli planujesz zostawiać rower na dłużej niż godzinę zdecydowanie zalecamy poziom Silver.

Silver:

Ten poziom jest przeznaczony na obszary o niskim współczynniku ryzyka, takie jak małe miasteczka czy wsie. Jeśli planujesz pozostawiać swój rower na nieco dłużej niż godzina zabezpieczenie z tym poziomem wytrzymałości jest dla Ciebie.

Gold:

Poziom Gold jest niezbędny dla tych, którzy żyją w dużych aglomeracjach miejskich czy też w pobliżu uniwersyteckich kampusów. Jeśli planujesz przypinać rower na okres dłuższy niż godzina, powinieneś postawić na zamek z certyfikatem Gold.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Gdy znamy już wyznacznik najwyższych standardów, w następnej kolejności warto skupić się na wyborze rodzaju blokady  (np. U-lock, łańcuch czy zapięcie z kablem). Grubość zapięcia też nie pozostaje bez znaczenia.

Tymczasem, skupmy się na przeglądzie najbardziej popularnych rodzajów zabezpieczeń dostępnych na rynku:

U-lock

Znany również jako D-lock, przypomina gigantyczna kłódkę, przy pomocy której możemy przypiąć nasz rower do innego obiektu. Dobre zapięcie U-lock to fajny balans pomiędzy ceną, praktycznością i bezpieczeństwem. Z reguły są to przypięcia tańsze, lżejsze i odrobinę łatwiejsze w użytku niż zapięcia łańcuchowe, a równocześnie wciąż oferują wysoki poziom zabezpieczania.

Zapięcie łańcuchowe

To zazwyczaj długi metalowy łańcuch (pokryty materiałowym rękawem, by chronić lakier) połączony solidną kłódką.

Podczas gdy jest on łatwiejszy w użytku jeśli chodzi o samo obwiązanie i zapięcie roweru, łańcuchy są ciężkie i zazwyczaj zalecane, gdy parkujemy swój rower regularnie i zwykle na dłuższy czas.

Blokada z kablem

Zapięcia z kablem są lekkie – przez co bardzo mobilne i stosunkowo niedrogie. Dostępne z zamkiem na kluczyk lub kod. Najlepiej stosować je w połączeniu z innymi zapięciami, jako dodatkowe zabezpieczenie, ponieważ same stanowią najmniejsze utrudnienie dla potencjalnych złodziei. 

Produkty Yale

Od 1843 roku Yale znajduje się na czele branży oferującej najlepsze rozwiązania bezpieczeństwa. Jesteśmy firmą cieszącą się globalnym zaufaniem, dostarczamy zamki w różnych stylach, o bogatym designie i przede wszystkim, pełnym wachlarzu funkcjonalności, w ponad 125 krajach. Jako jedna z najstarszych, ogólnoświatowych firm, Yale jest jedną z najbardziej znanych i szanowanych marek w branży, z milionem zamków i zapięć w użytku na całym świecie.

Firma stworzona, by chronić rzeczy najważniejsze. Dostarczamy ochronę na najwyższym poziomie i dbamy o Twój spokój ducha:)