Historia Yale

Yale jest jedną z najstarszych międzynarodowych marek i prawdopodobnie najpopularniejszą firmą w branży zamków. Historia Yale to najważniejsze innowacje, które wpłynęły na cały przemysł związany z zamkami.

Początki

Yale ma swoje korzenie w Ameryce Północnej. Rodzina Yale postanowiła wyemigrować do Nowego Świata z północy Walii. Kilka pokoleń później, około 1840 r., Linus Yale Senior zaczął projektować i produkować serię innowacyjnych, wysokowydajnych zamków w swoim sklepie z zamkami Yale w Newport w Nowym Jorku. Specjalizował się w ręcznie robionych zamkach bankowych.

Pionierskie rozwiązania

Syn Linusa Yale Seniora dołączył do ojca w 1850 roku i szybko stał się ekspertem w dziedzinie mechaniki i zabezpieczeń, a także udoskonalił i wdrożył szpilkę blokującą zęby ojca. W 1862 roku Linus Yale Junior wprowadził w bankach systemowe rozwiązania zabezpieczające oparte na zamkach szyfrowych. Rozwiązania wprowadzone przez Linusa Yale Juniora stały się standardem w zabezpieczeniach bankowych w USA i są nimi do dziś.

Linus Yale Junior

Yale Jr. także pracował nad zamkiem opartym na mechanizmie stosowanym przez starożytnych Egipcjan ponad 4000 lat temu. Dzięki przyznanym Yale w latach 1861 i 1865 patentom powstał najważniejszy wynalazek - zamek bębenkowy Yale. Dzięki przełomowym wynalazkom i innowacjom Linus Yale Junior odmienił przemysł zamków na zawsze.

Światowa ekspansja

Yale Jr. wraz ze współpracownikiem Henrym Towne założyli firmę Yale & Towne w 1868 r., w której zatrudniali 35 osób. Dzięki patentom Yale i ciągłym doskonaleniu rozwiązań firma dynamicznie się rozwijała a marka Yale zyskiwała doskonałą reputację.

Wkrótce firma poszerzyła swoją działalność o ręczne podnośniki łańcuchowe, wózki transportowe z napędem akumulatorowym, a w 1879 wprowadzono kłódkę. W tamtym czasie Yale & Towne zakupili też firmę Norton i H. i T. Vaughan Ltd.


Na początku 20 wieku firma działała już na całym świecie i zatrudniała ponad 12 000 osób. Przez całe 20 stulecie firma intensywnie się rozwijała co sprawiło, że zamek Yale stał się znany na całym świecie.


W sierpniu 2000 roku Yale została kupiona przez ASSA ABLOY Group i odtąd stała się ważną częścią światowego lidera dziedzinie zabezpieczeń.